Jeszcze o przeciwnościach w życiu

Korzystając z wakacji przeczytałem książkę o naukach wynikających z przeciwności, jakie przynosi nam życie. Ciekawa lektura i to z rozmaitych powodów. Zarówno osoba autora, jak i tło na bazie którego opisywane są przykłady, ale także sama formuła książki – dość nietypowa – sprawiają, że niełatwo o niej zapomnieć.

Książka nosi tytuł „Dar przeciwności – nieoczekiwane korzyści, jakie dają nam życiowe trudności, komplikacje i uciążliwości”, a jej autorem jest Norman E. Rosenthal, lekarz psychiatra po 60-tce, Żyd wychowany w Afryce Południowej, który w latach 70-tych zdecydował się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł i żyje do dziś. Osią książki jest stwierdzenie, że przeciwności, kłopoty, czasami tragedie, z jakimi stykamy się w życiu są (z jednej strony) nieuniknione, co samo w sobie zakrawałoby o banał, ale z drugiej strony są źródłem mądrości życiowej i pozytywnych przemyśleń, a to stwierdzenie już bynajmniej dla wielu z nas nie jest oczywiste. Koncepcja książki jest dość unikalna, choć – gdy się nad tym chwilę zastanowić – raczej niekontrowersyjna. Zapewne każdy dojrzały i mądry życiowo człowiek, bogaty w rozmaite doświadczenia, także i te negatywne, przez dziesiątki lat życia gromadzi w sobie wiele wniosków, które mają mu pozwolić na unikanie podobnych sytuacji w przyszłości, a może także na stosowanie pewnej profilaktyki.

Innymi słowy, książka opowiada o procesie tworzenia przez jednego konkretnego człowieka jego własnej „mądrości życiowej”, a więc o nieuchwytnym procesie w jakim uczestniczy w jakimś stopniu każdy z nas, jedni mniej drudzy bardziej konsekwentnie, trzeba jednak było dopiero pióra naukowca, lekarza psychiatry, autora szeregu książek, by proces ten uchwycić, uogólnić i barwnie opowiedzieć.

Książka ma z grubsza układ chronologiczny. Barwnie opisane jest dzieciństwo i młodość autora, spędzone w Afryce Południowej czasów apartheidu. Epizody wybrane przez autora są osobiste, dosadne, nieraz brutalne, dają z jednej strony obraz życia w tym nietypowym kraju w latach 60-tych i 70-tych, pozwalają także prześledzić dość dokładnie tytułowy proces kształtowania się psychiki człowieka oraz gromadzenia unikalnych „nauczek na przyszłość”. Te wnioski, podawane zawsze explicite na końcu kolejnych rozdziałów, brzmią chwilami banalnie, ale w kontekście historii opisywanej w rozdziale, wyglądają autentycznie, spójnie i dają czytelnikowi do myślenia.

Także przykłady z amerykańskiej części życia autora, włącznie ze świetnie i bez ogródek opisanymi kulisami (często dalekimi od wzorcowych) współpracy międzyludzkiej w jednym z czołowych amerykańskich instytucji naukowych, są z jednej strony barwne same w sobie, a z drugiej strony świetnie pokazują proces nabywania przez autora książki życiowej mądrości.

Podsumowując, mądra, ciekawa i pouczająca lektura dla kogoś, kogo interesują umiejętności miękkie i mądrość życiowa w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.