Czy w Polsce łatwo się prowadzi biznes?

Nie od dziś wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeden widzi szklankę „do połowy pustą”, podczas gdy drugi w tej samej sytuacji widzi szklankę „do połowy pełną”. Dostałem niedawno komentarz od czytlenika zawierający bardzo krytyczną ocenę aktualnych warunków do tworzenia biznesu w Polsce. Czy w ogóle da się jakoś obiektywnie ocenić tę kwestię?

W oryginale opinia czytelnika brzmiała tak:

„Uważam, że stwierdzenie, że żyjemy obecnie w wolnym rynku, (…) jest za daleko idące. Obecnie ilość uregulowań, podatków i pozwoleń jakie trzeba otrzymać utrudnia (czyt. uniemożliwia) tego rodzaju proste inwestycje, w moim przekonaniu ze szkodą dla zaradności i przedsiębiorczości ludzi. (…)”

Artykuł znajduje się tutaj:

http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,19098687,bank-swiatowy-w-polsce-coraz-latwiej-prowadzi-sie-biznes.html#ixzz3pqklW9Ty

Z najnowszego rankingu wynika, że obecnie do czołówki najlepszych 10-ciu krajów należą – zgodnie pewnie z oczekiwaniami – państwa skandynawskie, a także Korea Południowa, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Wyprzedzają nas także Tajwan, Australia, Kanada i Niemcy, jak również niektóre kraje bliższe nam geograficznie – Estonia, Łotwa i Litwa, a także Portugalia czy Gruzja. Z drugiej strony Polska wyprzedza w rankingu takie kraje jak: Szwajcaria, Francja, Holandia czy Izrael, także Słowację i Japonię.

Z drugiej strony, w tym samym mniej więcej okresie przeczytałem także informację prasową o tym, że w Polsce (a również i w innych krajach) Bank Światowy przeprowadził badania co do łatwości prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach. W tym rankingu Polska zajęła 25. miejsce na 189 sklasyfikowanych krajów. Co więcej, jeszcze 6 lat temu Polska zajmowała odległe, 79-te miejsce. Jak pisze autor artykułu, w rankingu ocenia się m.in. otwartość rynku, łatwość dochodzenia zobowiązań, jakość rynku pracy, sprawność administracji oraz politykę podatkową. Z tego punktu widzenia – jak pisze autor artykułu – wysokie miejsce Polski jest dobrą wiadomością dla polskiego biznesu oraz inwestorów zagranicznych.

Czy więc w Polsce łatwo jest robić biznes? Nie czarujmy się, zakładanie i utrzymywanie rentownego biznesu może być mniej czy bardziej łatwe co do procedur formalnych, ale jest zawsze trudne jeśli chodzi o sedno biznesu czyli generowanie regularnych przychodów na poziomie przekraczającym koszty. Wymaga determinacji, przywództwa, systematyczności, innowacyjności i pieniędzy. ALE, lepiej to robić w kraju przyjaznym biznesowi, niż w kraju, w którym każdy krok jest problemem.

Czyli, podsumowując, choć zawsze można mówić o potencjalnej poprawie, to jednak już w tej chwili warunki są przyzwoite. Nadal – z powodów fundamentalnych – prowadzenie udanego biznesu jest znaczącym wyzwaniem, ale decydujemy się nie robić tego w ogóle albo prowadzimy biznes, który nie okazuje się sukcesem, to nie szukajmy powodów zewnętrznych na to, a raczej wyciągnijmy wnioski i być może rozważmy próbę ponowną.

 

Wyborcza.bizFirma >  Wiadomości

Bank Światowy: W Polsce coraz łatwiej prowadzi się biznes

Artur Kiełbasiński

27.10.2015 20:00

Polska awansowała w prestiżowym rankingu Doing Business 2016 o trzy pozycje i zajęła 25. miejsce na 189 krajów. Ranking odzwierciedla łatwość prowadzenia działalności gospodarczej na świecie.

Sześć lat temu w rankingu Doing Business 2009 Polska zajęła odległe 76. miejsce. Gorsza w UE była od nas tylko Grecja. W ostatnich latach zrobiliśmy jednak kolosalny postęp. Skok na 25. miejsce w najnowszym rankingu jest dobrą wiadomością dla rodzimego biznesu i potencjalnych inwestorów. W rankingu ocenia się m.in.: otwartość rynku, łatwość dochodzenia zobowiązań, jakość rynku pracy, ochronę własności, sprawność administracji oraz politykę podatkową. Awans Polski Jednak prawdziwa skala awansu trudna jest do uchwycenia z powodu zmian w metodologii badań. Według poprzedniej Polska w zeszłorocznym Doing Business zajmowała 32. miejsce, według nowej – już 28. Bank Światowy cały czas usprawnia metodologię tworzenia rankingu. Obecnie porównuje się rozwiązania krajowe do najlepszych rozwiązań stosowanych w innych państwach w danej dziedzinie. Dystans między konkretną gospodarką a najlepszymi rozwiązaniami „wycenia się” w procentach. Ranking staje się więc realnym punktem odniesienia do trendów w światowej gospodarce. – Miejsce w rankingu pokazuje, że gospodarka rozwija się w dobrym kierunku i ta łatwość prowadzenia działalności gospodarczej będzie dla nas napędem w przyszłości – mówi prof. Henryk Ćwikliński, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert w dziedzinie kreowania polityki gospodarczej. Gdzie jest limit polskich możliwości? – Jest jeszcze przestrzeń do awansu, choć na pierwszą dziesiątkę w dającej się przewidzieć przyszłości bym nie liczył – ocenia. Przejrzystość tworzenia prawa Polska została w raporcie kilkakrotnie pokazana jako przykład dla innych państw. Jako godne wyróżnienia wskazano np. zasady związane z tworzeniem nowego prawa w naszym kraju. Przedstawiciele Banku Światowego chwalili przy tym nie jakość przepisów, ale przejrzystość procesu legislacyjnego, m.in. dostępność projektów na ogólnodostępnych stronach internetowych. Polska została pochwalona także za postęp we wdrażaniu systemu internetowych rozliczeń podatkowych. Analizując dane z dłuższego okresu, podano Polskę jako przykład pozytywnej zmiany w procedurach sądowych. W 2004 r. dochodzenie roszczeń trwało w naszym kraju średnio 1000 dni. Obecnie jest to – statystycznie – 685 dni. Tradycyjnie oberwało się Polsce za zawiłości systemu podatkowego. W Singapurze – państwie, które jest liderem Doing Business – płacenie podatków zajmuje firmom 83 godziny rocznie. W Polsce – 271 godzin. O godzinę więcej niż w Nigrze. Ale możemy się pocieszyć – Czechom płacenie podatków zajmuje aż 405 godzin rocznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.