Jakie pytania zadaje sobie rekruter, gdy rozmawia z tobą?

Rozmowa rekrutacyjnaPunkt widzenia zależy od punktu siedzenia – to stara prawda, która nic nie straciła ze swojej aktualności, także w procesie szukania pracy. W internecie i innych źródłach bez trudu można znaleźć wiele informacji pisanych z punktu widzenia kandydata do pracy. A gdyby tak postawić się na miejscu osoby reprezentującej pracodawcę? Czego on/ona szuka?

W prasie (Gazeta Praca) ostatnio pojawił się artykuł zatytułowany: „Trzy pytania, jakie sobie zadają rekruterzy wybierając idealnego kandydata”:

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,140403,18748250,trzy-pytania.html#BoxBizLink

Te trzy tytułowe pytania są następujące:

  1. Czy chciałbym z Tobą pracować?
  2. Czy będziesz dobrze pracować z zespołem?
  3. Czy przyczynisz się do sukcesu mojej firmy?

Oczywiście, jak wszystkie tego typu poradnikowe artykuły, uwypuklenie tych akurat trzech pytań nie jest ani jedynym ujęciem tematu ani nie wyczerpuje kwestii. Ale, z drugiej strony, daje do myślenia. Ponieważ w tym blogu nie identyfikujemy się z punktem widzenia pracodawcy, a raczej kandydata do pracy, warto zwrócić uwagę na rekomendacje jakie z tego tekstu może wyciągnąć dla siebie kandydat. Można by je ująć mniej więcej tak:

  • TremaZachowuj się miło, naturalnie i sympatycznie. Nie oznacza to pełnej spontaniczności w wypowiedziach. To zawsze jest w jakimś stopniu „gra”, w każdym przypadku trochę „sprzedajesz siebie”. Ale naturalność, uprzejmość, kultura osobista i humor to element tej sprzedaży. Wiąże się z tym kwestia ewentualnej tremy kandydata. Ona potrafi paraliżować najlepszych – o jej pokonywaniu pisaliśmy osobno (wpis z 21 grudnia 2014). Nie warto się godzić z ponadprzeciętną tremą „bo taki/taka już jestem”. Z tremą można (i należy) sobie dać radę – a sposoby są znane (najkrótszy sposób to niemieckie powiedzenie: Ṻbung macht den Meister).
  • Zastanów się jak możesz pokazać się jako skuteczny członek zespołu. Poszukaj takich doświadczeń w swoim życiu, opisz swoją tam rolę, korzyść jaką zespół Zespółwyciągnął z twojej pracy. Nie szukaj wielkich rzeczy. Niech to będzie coś pasującego po prostu do twojej osoby. Z życia zawodowego, szkolnego lub prywatnego. Miej kilka zdań gotowych na ten temat. Nie zawahaj się, aby w pewnym momencie wymienić to jako swój atut. Masz szansę wówczas skorzystać na takiej wypowiedzi dwojako: z jednej strony pokażesz, że wiesz jak taka cecha sama w sobie jest pożądana u pracodawców, a z drugiej strony pokażesz dlaczego ty sam/sama jesteś dobrym kandydatem do pracy.
  • I w końcu, poszukaj w swoich doświadczeniach sytuacji, w której już kiedyś, dla kogo innego, rozwiązałaś/eś problem. Nie musi być to wynalazek ani innowacja na miarę nagrody Nobla, także coś prostego, co ty zrobiłeś zauważyłeś, ty poprawiłeś, z czego firma, dla której pracowałeś odniosła korzyść.

A czy nie będzie to odebrane negatywnie, jako chwalenie się? Cóż, diabeł siedzi w szczegółach. Nie można przesadzić. Ale w tym „konkursie piękności” (a taką sytuacją, w jakimś stopniu, jest każda rozmowa kwalifikacyjna), masz niewiele do stracenia. Pozytywne podejście, nastawienie, miły styl bycia, umiarkowana (!) pewność siebie, dobre przygotowanie merytoryczne i świadomość swojej wartości – to kluczowe czynniki sukcesu. Ale musisz drugiej stronie przekazać kluczowe elementy swojego cv i swojej osoby. Daj im szansę!

 

TRZY PYTANIA, JAKIE ZADAJĄ SOBIE REKRUTERZY WYBIERAJĄC IDEALNEGO KANDYDATA

10.09.2015

Ponieważ rekruterzy co roku obsadzają swoimi kandydatami tysiące miejsc pracy, warto przyjrzeć się, co biorą pod uwagę podejmując decyzje o wyborze tych, a nie innych osób. Ich opinie z pewnością pomogą dobrze wypaść podczas Twojej następnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Know HowZdaniem ekspertów Hays, bycie świadomym swojej wartości, wcześniejsze przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej czy posiadanie odpowiednich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia, to dziś podstawa. Czy jednak wystarczy to, by wyróżnić się pośród wielu innych kandydatów posiadających podobne doświadczenie? Aby dostać wymarzoną posadę, musisz przekonać rekrutera, w jaki sposób wniesiesz dodatkową wartość i przyczynisz się do sukcesu firmy, do której aplikujesz. Równie istotna jest Twoja umiejętność współpracy i wpasowania się do kultury organizacyjnej firmy.

„Koniec roku  jest wzmożonym okresem poszukiwania pracy przez kandydatów, co nie pozostaje bez związku z nowym okresem budżetowym pośród wielu pracodawców” – mówi Beata Preis-Hryniewicz, HR Manager w Hays Poland i dodaje – „Dlatego w wielu branżach zaobserwować można wzmożoną rywalizację o najlepszych pracowników” – dodaje.

„Jeśli marzysz o wymarzonej posadzie, musisz uświadomić sobie, że w dobie ogromnej konkurencji, rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle istotną częścią procesu zmiany pracy. Wszyscy wiedzą, jak się do niej mniej więcej przygotować. Jak zatem z dobrego kandydata przeistoczyć się w kandydata doskonałego?”

Beata Preis-Hryniewicz mówi, że prowadząc niedawno rekrutację wybrała najlepszego kandydata, mając z tyłu głowy następujące pytania. Oto one:

  1. Czy chciałbym z Tobą pracować?

Team„Będziemy pracować razem przez wiele godzin. Muszę polegać na tej osobie w 100%. Jeżeli nie będę lubiła z nią pracować (i vice versa), zespół będzie pracował poniżej swoich możliwości. Czy kandydat może przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem tego zagadnienia? Pewnie nie. Jednak ze względu na to, że wiele nieudanych rekrutacji jest konsekwencją niezgodność cech indywidualnych kandydata i kultury organizacji, musisz pokazać kandydatowi, czego szukasz, jeśli chodzi o poczucie humoru, odporność na stres, umiejętności adaptacji, inicjatywę, ambicje, pasję, by dobrze współpracować.” – mówi Beata Preis-Hryniewicz.

  1. Czy będziesz dobrze pracować z zespołem?

Sorttrainig„W tym przypadku nie sprawdzi się „zdobywca”, który pracuje wyłącznie dla własnej korzyści. Poszukiwałam osób, które jako najbardziej wartościowe postrzegają sukcesy całego zespołu” mówi Beata Preis-Hryniewicz i dodaje –  „Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, przypomnij sobie, czy w toku swojej kariery miałeś wpływ na stworzenie efektywnych i wartościowych stosunków w poprzednich miejscach pracy. Opowiedz o przypadkach, gdy przedłożyłeś interesy zespołu nad osobiste ambicje”.

  1. Czy przyczynisz się do sukcesu mojej firmy?

rozwiązanie problemu„Podczas jednej z rozmów kwalifikacyjnych kandydat zadawał mi pytania dotyczące trudnych kwestii dotyczące biznesu, w którym pracuję i przedstawił doskonałe rozwiązanie tego problemu. Wyróżnił się i zaimponował mi. Rekruterzy chcą usłyszeć, co kandydaci zrobili w poprzednich pracach, by rozwiązywać konkretne problemy i osiągnęli pozytywne rezultaty. Nie chcę pracowników, którzy po prostu wykonują swoją pracę; chcę ludzi, którzy będą konsekwentnie tworzyli wartość dodaną” – podsumowuje Beata Preis-Hryniewicz

Zakładając, że każdy z kandydatów, który znajdzie się na krótkiej liście wykona dobrze powierzone zadania, powyższe trzy pytania pomogą zdecydować rekruterowi, który z nich jest faktycznie najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.