Czy ładny ma w pracy łatwiej i czy do cv dołączać zdjęcie?

Rozmowa rekrutacyjna3Całkowity obiektywizm wyboru byłby chyba tylko wtedy, gdyby rekruter rozmawiał z kandydatem mając… zawiązane oczy. Choć pewnie i wtedy, ton głosu jednej osoby mógłby mu się wydawać bardziej atrakcyjny niż innej. No i rozpoznałby także płeć kandydata czy kandydatki. A także, w pewnym stopniu, jego/jej wiek. Muzykom zdarza się podobno, że w czołowych na świecie orkiestrach przeprowadza się ocenę gry tak, że muzyk gra za parawanem i podczas oceny nie wiadomo, który to kandydat. A teraz z innej beczki: czy grubemu trudniej dostać pracę? A z drugiej strony, czy widoczny tatuaż może zwiększyć twoje szanse na pracę? Albo je całkiem przekreślić? A tak w ogóle, to czy dołączanie zdjęcia do cv to standard? Czy może prowokowanie dyskryminacji podczas procesu rekrutacji do pracy?

Wygląd kandydata do pracy, a także – co z tym po części związane – jego wiek i płeć, to delikatna sprawa. Obowiązująca dziś poprawność polityczna, w jednych krajach bardziej stricte przestrzegana niż w innych, każe mówić, że wygląd kandydata ani wiek, czy też płeć, ani tym bardziej jego czy jej kolor skóry, nie mogą mieć wpływu na wynik procesu rekrutacji do pracy. Przepisy przepisami, i pewnie chwała im, ale nie łudźmy się, że wygląd nie ma wpływu na to, kogo zatrudniają czy tez kto jest awansowany w pracy. Niedawno natrafiłem w prasie na dwa ciekawe artykuły dotyczące tej tematyki. Linki do nich podaję poniżej:

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90445,18553354,ladny-w-pracy-ma-latwiej.html

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74861,18608601,firmy-nie-moga-wymagac-zdjecia-w-cv-ale-lepiej-je-dolaczyc.html

a wnioski z nich wynikające, a pod którymi wypada podpisać się w pełni, wyglądałyby w skrócie tak:

 • Rozmowa rekrutacyjna4Wygląd kandydata czy kandydatki ma zawsze pewien wpływ na końcową decyzję o zatrudnieniu. Jest to po części świadomy proces, a po części preferencja podświadoma. Dotyczy to zarówno przyjmowania do pracy jak i późniejszych awansów:
  • Osoby szczupłe są stereotypowo uważane za pewne siebie i dokładniejsze, co jest traktowane jako atut w pracy
  • Średni wzrost osób na stanowiskach kierowniczych jest wyższy niż średnia w całej populacji, istnieje więc pewna korelacja obu tych cech
  • Jeśli osoba nie posiadająca atutów pozytywnego wyglądu czy preferowanej płci jest lepsza o 20-30% od kontrkandydata, wygra i tak, ale przy porównywalnych pozostałych kryteriach, jej szanse są mniejsze.
 • Sposób, w jaki wygląd wpływa na proces rekrutacji, zależy od rodzaju stanowiska. Szczególnie duże wymagania odnoszą się do osób, które będą miału bezpośredni kontakt z klientem.
  • Rozmowa rekrutacyjna5Generalnie preferowane są osoby nie mające elementów ekscentrycznych w swoim wyglądzie, w tym m.in. tatuaży, kolczyków na twarzy czy nietypowych fryzur. Jest to mniej istotne lub w ogóle nieistotne jeżeli mowa jest o stanowiskach niskiego szczebla, np. pracownikach fizycznych.
  • Szczególnie selektywne w swych wyborach są zwykle korporacje.
  • Czasami zbyt atrakcyjny wygląd może być minusem, np. w sklepach odzieżowych zbyt atrakcyjnie wyglądające ekspedientki mogłyby frustrować klientów czy klientki.
  • W niektórych przypadkach ekscentryczny wygląd może być atutem, np. w agencji kreatywnej ale także w sklepie adresowanym dla ludzi z subkultur.
 • Przepisy prawa mówią, że wygląd lub płeć nie mogą być kryterium wyboru kandydata do pracy o ile wymóg taki nie wynika bezpośrednio z rodzaju wykonywanej pracy. W praktyce osoby przeprowadzające rekrutację nigdy nie podadzą takiego uzasadnienia dla konkretnego wyniku rekrutacji, zwykle po prostu taka osoba nie zostaje wybrana, a przyczyna nie jest podawana lub podaje się inne uzasadnienie.
 • W pewnym sensie, załączanie zdjęcia do cv jest momentem, w którym kandydat pokazuje swój wygląd.
  • CV PhotoW Polsce, jak i w wielu innych krajach, nie wolno wymagać załączenia zdjęcia do podania o pracę ale… zwyczajowo się je załącza.
  • Warto dołączać zdjęcie do cv, gdyż jego brak stwarza podejrzenia, że kandydat ma coś do ukrycia.
  • Zdjęcie dołączane do cv powinno być profesjonalne, w stroju formalnym, raczej z pozytywnym wyrazem twarzy.
  • Niedopuszczalne są zdjęcia wakacyjne, z jakimś zwierzątkiem domowym itp.
  • Jako reguła ogólna, wyróżnianie się samym zdjęciem jest ryzykowne. Zdjęcie oraz jego typ i rodzaj zwierają w sobie pewną informację o kandydacie, pokazują jego/jej sposób myślenia. Tworzą u osoby rekrutującej pierwsze wstępne wrażenie i sugestię dotyczącą tego, czy będzie z tej osoby dobry pracownik.

Podsumowanie

rememberZależnie od branży lub sytuacji, czasem wygląd, płeć lub kolor skóry kandydata jest zupełnie nieistotny, a czasem stanowi ważny element wyboru u osoby pracującej rekrutację. Tak było, jest i będzie, gdyż wymienione cechy wpływają m.in. na pierwsze wrażenie dotyczące kandydata lub kandydatki, są z nimi także skojarzone określone opinie stereotypowe. Dodatkowo, pracodawca często ma określone konkretne wymagania czy preferencje, których wpływu – choćby było to prawnie zabronione – wykluczyć się nie da. Byłoby niemądre aby te czynniki ignorować, nawet jeśli uważamy z jakiegoś powodu, że powinno być inaczej. Na niektóre elementy spośród wymienionych mamy wpływ większy, na inne mniejszy, w każdym razie warto dołożyć starań, aby nie działały one przeciwko nam.

 

Ładny w pracy ma łatwiej?

Małgorzata Kryda

17.08.2015 , aktualizacja: 17.08.2015 15:57

CV Tatuaż„Miła aparycja”, „schludny wygląd” – to sformułowania często używane w ogłoszeniach o pracę. Od wyglądu zależy nie tylko to, czy dostaniemy pracę, ale także często wysokość naszych zarobków

Przeglądam ogłoszenia o pracę. Wymagania? Pracowitość, uczciwość i miła aparycja. W kolejnym anonsie pracodawca oczekuje komunikatywności, kultury osobistej i schludnego wyglądu. – Co to znaczy „miła aparycja”? – pytam ogłoszeniodawcę. – Wystarczy przyjazny wygląd – słyszę w odpowiedzi. Czy osoby z tatuażami, kolczykami i wyrazistym kolorem włosów wyglądają wystarczająco przyjaźnie?

Wygląd ma znaczenie

Nie łudźmy się, że wykształcenie i kompetencje to jedyne aspekty brane przez rekrutera pod uwagę.

– „Jak cię widzą, tak cię piszą”- to powiedzenie oddaje wagę wyglądu zewnętrznego w procesie rekrutacyjnym – mówi Daria Dąbrowska z firmy rekrutacyjnej Antal International. – Oprócz doświadczenia oraz zachowania kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej, pierwsze wrażenie stanowi jedno z kryteriów oceny kandydata – dodaje.

PiercingWiele zależy od branży i stanowiska, o które ubiega się kandydat. Te elementy wyglądu, które w niektórych zawodach są wręcz pożądane, w innych okażą się niedopuszczalne. Masz tatuaż na szyi, kolczyki w nosie? Jeśli nie zmienisz wizerunku, o pracy w korporacji raczej możesz zapomnieć. Jak przyznaje Daria Dąbrowska, w środowisku biznesowym tatuaże, ekscentryczna fryzura czy kolczyki na twarzy nie są akceptowalne.

Krzysztof Inglot z firmy doradztwa personalnego Work Service przez 15 lat praktyki biznesowej nie zetknął się jeszcze z osobą na decyzyjnym stanowisku, która miałaby tatuaż w widocznym miejscu. – Osoby o ekscentrycznym wyglądzie sprawiają wrażenie nieprzewidywalnych, a to nie jest pożądana cecha w biznesie. Najczęściej awansują osoby, których zachowanie jest stabilne. Dlatego osoby o „stonowanym” wyglądzie wydają się bardziej skłonne do osiągnięcia sukcesu – tłumaczy.

Do zawodów, w których wygląd zewnętrzny pracownika jest szczególnie istotny, należą zawody w branży farmaceutycznej, hotelarstwie, gastronomii oraz zawody związane z kontaktem z klientem zewnętrznym i handlem detalicznym. – Z naszych doświadczeń wynika, że kandydat, którego wygląd nie przystaje do standardów obowiązujących na danym stanowisku, musi mieć o 30-40 proc. wyższe kompetencje niż jego konkurent o zwyczajnym wyglądzie – stwierdza Krzysztof Inglot.

Istnieją zawody, w których oryginalny wygląd nie będzie stanowił przeszkody, a wręcz atut. Na przykład w agencji kreatywnej, sklepie dla subkultur. Nawet w gastronomii i hotelarstwie kolczyki i tatuaże mogą działać na korzyść pracownika. Na stanowiskach branży technicznej, w działach IT i wspierających sprzedaż, a także dla tak zwanego back office, czyli zaplecza administracyjnego, wygląd ma znaczenie drugorzędne.

Wymierne korzyści

KelnerOkazuje się, że określony wygląd może nie tylko zadecydować o wyniku rozmowy rekrutacyjnej, ale też znacznie zwiększyć zarobki. Jak wskazuje Krzysztof Inglot, atrakcyjny kelner dostaje większe napiwki niż jego mniej pociągający kolega. – Również na stanowiskach menedżerskich wyższego szczebla wygląd może przyspieszyć proces awansu. Kiedy popatrzymy na prezesów największych spółek na świecie, zauważymy, że większość z nich mierzy więcej niż 182 cm – opowiada. To więcej niż średnio w populacji. Dlatego zdarza się, że pracodawcy w oparciu o różnorakie badania wyznaczają rekruterom szczegółowe kryteria dotyczące wyglądu pracowników. Wytyczne odnoszą się z reguły do kandydatów na stanowiska promocyjne i sprzedażowe.

– Często firmy żądają, by ekspedientki były niższe albo mniej atrakcyjne od klientek, ponieważ gdy jest odwrotnie, kupujący nie czują się komfortowo – wyjaśnia Krzysztof Inglot. – Firmy proszą nas także o znalezienie kandydatów o określonym kolorze włosów czy wzroście. Co ciekawe, sieci kosmetyczne pragną, by klientów obsługiwały atrakcyjne osoby, ponieważ wtedy kupującym wydaje się, że stosując sprzedawane w sklepie kosmetyki, upodobnią się do urodziwych sprzedawców – opowiada.

Choroby i otyłość

Są sytuacje, w których zmiana w wyglądzie spowodowana jest chorobą, a nie osobistym wyborem. – Jeżeli nie ma zastrzeżeń do higieny i estetyki wyglądu, widoczne choroby skóry i otyłość nie są przeciwwskazaniem do objęcia stanowiska pracownika restauracji – informuje Dorota Cacek, wiceprezes zarządu Sfinks Polska (restauracje Sphinx, Wok i Chłopskie Jadło).

Jak zaznacza Daria Dąbrowska, choroby paznokci i skóry, blizny, trądzik czy otyłość przy zachowaniu schludności i dbałości o wygląd, teoretycznie nie powinny mieć wpływu na przebieg rozmowy rekrutacyjnej.

Nadwaga w pracyOkazuje się jednak, że czasem mają. – Chociaż nadwaga i choroby nie dyskryminują, mogą zmniejszać szanse kandydata na objęcie niektórych stanowisk – mówi Krzysztof Inglot. – Na przykład u menedżera trądzik nie przeszkadza, ale u handlowca może już stanowić problem, bo taka osoba ma tylko 30 sekund na zrobienie dobrego wrażenia w kontakcie z klientem, a o osobie z trądzikiem będziemy mieć gorsze zdanie, niż wynika to z jej kompetencji – dodaje.

Krzysztof Inglot zwraca też uwagę, że według badań osoby szczupłe są stereotypowo postrzegane jako pewne siebie i dokładniejsze, także w zakresie wykonywania zadań w pracy, co daje im przewagę nad osobami z otyłością.

Należy jednak pamiętać, że rozmowę rekrutacyjną zawsze prowadzi się do końca, dzięki czemu kandydat ma okazję kompetencjami i osobowością olśnić rekrutera, odwracając jego uwagę od swojego wyglądu.

Kiedy występuje dyskryminacja?

W niektórych przypadkach uzależnienie zatrudnienia kandydata od jego wyglądu może stanowić dyskryminację. – Według Kodeksu pracy dyskryminacją jest nierówne traktowanie pracowników, między innymi w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, także ze względu na wygląd – wyjaśnia dr Katarzyna Antolak-Szymanski z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. – Wskazania dotyczące płci czy wyglądu zawarte w ogłoszeniu o pracę nie będą uznane za dyskryminujące wyłącznie, jeśli wymagania tych cech są uzasadnione ze względu na rodzaj pracy lub warunki jej wykonywania. Pracodawca musi być w stanie w sposób obiektywny udowodnić, że na danym stanowisku może pracować np. tylko i wyłącznie kobieta – dodaje.

Dyskryminacja w pracyKrzysztof Inglot wskazuje, że rekruter nie może informować kandydata, że jego wygląd odbiega od standardów w danej branży na określonym stanowisku, bo byłby to przejaw dyskryminacji. – Jeśli ktoś wyglądem „nie pasuje” do stanowiska pracy, to z reguły po prostu nie przechodzi procesu rekrutacyjnego – mówi.

Jak dodaje Daria Dąbrowska, zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca nie zatrudnia kandydata, bo jest np. „za brzydki”. – Tylko nikt o tym nie mówi głośno, bo żadna firma nie chce narazić się na ewentualny konflikt z prawem – mówi. – Dlatego często wymyślane są inne powody odrzucenia kandydata – dodaje.

Przepisy prawa pracy pozwalają na zarzucenie pracodawcy działania dyskryminującego, nawet jeśli dotyczy ono tylko etapu rekrutacji.

– Wystarczy, że kandydat uprawdopodobni, że nie został zatrudniony ze względu, na przykład, na wygląd, a na pracodawcy spocznie ciężar udowodnienia, że do dyskryminacji nie doszło – tłumaczy dr Katarzyna Antolak-Szymanski. – Należy dodać, że pracownik nie może domagać się zatrudnienia go przez pracodawcę, a jedynie żądać od niego odszkodowania – podkreśla.

Można zwolnić za tatuaż?

Zwolnienie pracownika za wygląd byłoby dyskryminacją i złamaniem prawa. Ale zatrudniający nie jest całkowicie pozbawiony możliwości wpływania na wygląd pracowników.

Tatuaż pracaDr Antolak-Szymanski zauważa, że pracodawca może narzucić pracownikom określone zasady ubioru. – Jeśli pracodawca zawarł zasady ubioru pracowników w regulaminie pracy lub w umowie, to pracownik ma obowiązek ich przestrzegać. Trzeba przy tym zaznaczyć, że takie wewnętrzne regulacje dotyczące ubioru muszą być uzasadnione rodzajem wykonywanej pracy i zgodne z pozostałymi przepisami, czyli np. tymi mówiącymi o szanowaniu godności i innych dóbr osobistych pracownika – wyjaśnia.

Na pracownika niestosującego się do poleceń pracodawcy i ignorującego wewnętrzny regulamin pracodawca może nałożyć karę porządkową, na przykład w formie upomnienia.

O ile postanowienia umowy o pracę czy regulaminu nie zobowiązują pracownika do zachowania określonego wyglądu, pracodawca nie powinien ingerować w tę kwestię. W praktyce zatrudniający może jednak w nieformalnych rozmowach sugerować dokonanie pewnych zmian.

Firmy nie mogą wymagać zdjęcia w CV. Ale lepiej je dołączyć

Małgorzata Kryda

24.08.2015 , aktualizacja: 21.08.2015 17:45

Wygląd odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji. Zdaniem specjalistów lepiej więc dołączyć zdjęcie do CV, bo rekruter dokumenty bez zdjęcia może odrzucić w pierwszej kolejności.

CV zdjęcieChociaż w Polsce żądanie CV ze zdjęciem jest standardem, w Stanach Zjednoczonych taka praktyka jest niedopuszczalna. Istnieje bowiem obawa, że rekruter zaprosi na rozmowę tylko te osoby, których fotografia przypadnie mu do gustu. Zbyt poważny wygląd, fryzura czy pochodzenie etniczne to cechy, które nie powinny mieć znaczenia przy selekcji kandydatów. Mając przed sobą aplikację pozbawioną zdjęcia kandydata, rekruter ocenia tylko zgodność życiorysu z wymaganiami na dane stanowisko, nie ulegając, nawet nieuświadomionym, uprzedzeniom.

Jak podkreśla dr Katarzyna Antolak-Szymanski z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, nie ma podstawy prawnej, żeby wymagać dołączenia do CV zdjęcia kandydata. – Kodeksowa lista informacji, których pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, jest zamknięta i nie zawiera wzmianki o fotografii – wyjaśnia. Wszelkich innych danych pracodawca może domagać się tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów odrębnych – dodaje ekspertka. Żądanie zdjęcia w CV nie jest więc zgodne z Kodeksem pracy.

CV bez zdjęcia

Czy w takim razie warto zrezygnować z zamieszczania zdjęcia przy własnym curriculum vitae? Jak mówi Daria Dąbrowska z Antal International, CV z fotografią jest po prostu standardem rekrutacyjnym, więc jego brak budzi podejrzenia rekrutera. – Dlatego zawsze lepiej wysyłać aplikację ze zdjęciem – radzi.

Co więcej, niezamieszczenie zdjęcia może nawet zaszkodzić nam bardziej niż fotografia, na której nie wyglądamy najlepiej. – Brak zdjęcia może sugerować, że kandydat wstydzi się swojego wyglądu i nie akceptuje siebie, co może być niepożądaną cechą na danym stanowisku – tłumaczy Krzysztof Inglot z Work Service. Podczas rozmowy rekrutacyjnej mamy tylko kilka minut, żeby nawiązać dobry kontakt z rekruterem i przekonać go do siebie. Zdjęcie w CV może sprawić, że rekruter będzie do nas z góry przyjaźnie nastawiony. – Dzięki fotografii rekruter wyobraża sobie kandydata i podczas rozmowy czuje się, jakby znał go dłużej – mówi Krzysztof Inglot. – Poza tym jest tyle możliwości technicznych, że dzisiaj każdy może tak przerobić zdjęcie, żeby wyglądać na nim atrakcyjnie – dodaje.

Jakie zdjęcie zamieścić?

CV_2Rekruterzy nie rezygnują z zaproszenia kandydata ze względu na jego urodę, co nie znaczy, że nie zdarza im się odrzucać oferty kandydata przez zdjęcie wklejone do CV.

– Dostaję czasami życiorysy z fotografiami pań w bikini albo opartych o drzewo – opowiada Krzysztof Inglot. – Takie zdjęcia są nieodpowiednie i świadczą o tym, że kandydat nie wie, co wypada, a co nie wypada. Więc często nie jest zapraszany na rozmowę – wyjaśnia.

Jakie więc cechy powinna spełniać dołączona do aplikacji fotografia? Przede wszystkim należy ją dobrać do posady, o którą się ubiegamy. Jeżeli staramy się o stanowisko barmana czy kelnerki, wskazane będzie zdjęcie, na którym nie wyglądamy zbyt sztywno. Do aplikacji na stanowiska specjalistyczne powinniśmy dołączać fotografie bardziej oficjalne, na których wyglądamy mniej swobodnie.

Zdjęcia w kostiumie kąpielowym, z imprezy, w niestosownej pozie czy takie, na których widnieją też inne osoby albo nasi pupile, są absolutnie nie na miejscu. Fotografie aplikacyjne powinny przedstawiać nas samych, w kompletnym stroju. Warto zadbać także o przyjemną minę – brak uśmiechu i wygląd seryjnego mordercy na pewno nie pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.