Biznes a etyka – czy biznes jest „brudny”? Czy w Polsce jest korupcja?

Przeczytałem w prasie :
NewspaperNotatkę nt. korupcji w Polsce. Wprawdzie był to tekst z kontekstem politycznym – a w tym blogu „omijamy politykę szerokim łukiem” – ale moją uwagę zwróciły twarde dane cytowane przez autorkę. Dane te, z pewnością są łatwe do sprawdzenia.

http://wyborcza.pl/1,75968,17073235,Korupcja___niezmienne_paliwo_PiS.html

Czy w Polsce jest duża korupcja?

 Korupcja, czyli inaczej łapówkarstwo, jest związane z łamaniem prawa i jest ścigane. Korupcja2Istnieje pewnie – w większym czy mniejszym stopniu – w każdym kraju. Może dotyczyć zarówno życia prywatnego jak i biznesowego.

Międzynarodowa organizacja Amnesty International dokonuje co roku oceny poziomu korupcji w poszczególnych krajach – na podstawie metodyki opartej na opiniach mieszkańców tego kraju (nie znam szczegółów, może także pytają obcokrajowców?). Efektem końcowym jest ranking krajów (sklasyfikowano 175 krajów) – im wyżej tym lepiej. Pozycja Polski w poszczególnych latach była taka:

 • 2004 – miejsce 67
 • 2012 – miejsce 41
 • 2013 – miejsce 38
 • 2014 – miejsce 35

Dodam tylko, że moje wrażenie z obserwacji polskiej rzeczywistości jest zgodne z wynikami Amnesty International. Takie przypadki są coraz rzadsze w Polsce.

Biznes a korupcja

 Autorka wspomnianej na początku notatki prasowej wskazuje oczywiście na to, że te dane
to trochę jak wyniki sondaży przedwyborczych – opierają się na opiniach ludzi. Z jednej strony, ścisłych danych oczywiście brak – bo i skąd niby miałyby być?  Z drugiej strony – może np. „to inne kraje się pogorszyły” a Polska jest „bez zmian”, choć nasza pozycja w rankingu poprawiła się?

Korupcja1Hipotezy, mniej i bardziej karkołomne, można mnożyć, ale moim zdaniem najbardziej prawdopodobna sytuacja jest taka, że w Polsce… po prostu jest coraz mniej korupcji. I obojętnie, czy myślimy tu o „bakszyszu” dla policjanta w nadziei uniknięcia mandatu, kopercie dla lekarza po to aby przyspieszyć przyjęcie do szpitala czy „argumencie” dla klienta aby zlecił nam kontrakt, na którym nam zależy – generalnie, skala tych zjawisk w Polsce (wg źródeł międzynarodowych) maleje. I TO JEST DOBRY ZNAK!

Warto zapamiętać

 Działania nieetyczne w biznesie typowo stanowią bardzo niewielki margines działalności rememberzgodnej z prawem. Takie sytuacje zawsze i w każdym kraju istniały, choć w różnym rozmiarze.

 • Przykłady nieetycznych działań w biznesie to np.:
  – dawanie łapówek
  – ustawianie przetargów
  – działanie w szarej strefie
  – podawanie nieprawdziwych danych (np. w ofertach)
 • Skala działań nieetycznych w poszczególnych krajach szacowana jest przez organizacje i agendy międzynarodowe, według procedur opracowanych przez międzynarodowych ekspertów
 • Rankingi krajów wg poziomu korupcji tworzy i publikuje co roku organizacja Amnesty International.

Pozycja Polski w tych rankingach systematycznie rośnie w ostatnich 10 latach – oznacza to m.in. poprawę warunków do prowadzenia uczciwego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.