Miesięczne archiwum: Marzec 2016

W globalnej wiosce – czy warto jechać do pracy zagranicę?

Polacy emigrowali od zawsze. Gdziekolwiek ruszysz się w świat, do wielkiego miasta czy zapomnianej małej wioski, masz spore szanse natknąć się na kogoś, dla którego Polska nie jest obojętnym słowem. Może ten ktoś wyjechał z Polski 3 lub 30 lat temu, a może to byli jego rodzice czy dziadkowie, którzy w jego imieniu podjęli tę decyzję. Na dobre i na złe. Wyjechać. Polacy nie są w tej kwestii jedyni. Wiele krajów cierpiało kiedyś biedę, a ich mieszkańcy szukali nowych szans gdzieś dalej: Włosi, Grecy, Jugosłowianie, także Irlandczycy czy Skandynawowie. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej, ale także Chińczycy czy Japończycy (w Brazylii jest ich wiele milionów!). Dziś globalizacja sprawiła, że wszystko stało się łatwiejsze, a dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej wiele barier formalnych zniknęło. Czy warto rozważać szukanie pracy w innych krajach?

Czytaj dalej W globalnej wiosce – czy warto jechać do pracy zagranicę?

Polski biznes na sztucznej inteligencji

Złożoność ludzkiego mózgu budzi respekt. Teoretycy informatyki już od dawna zdefiniowali cel dla siebie: stworzyć taki system, którego działanie i skuteczność będzie nieodróżnialne od działania człowieka. Taki cel zdefiniowano już dość dawno, w połowie XX wieku, ale mimo niebywałego rozwoju informatyki nadal pozostaje on odległy. Ale w samym obszarze sztucznej inteligencji, bo o tym mowa, widać cały czas znaczący postęp. I w dodatku okazuje się, że zarabianie na takich systemach niekoniecznie musi być domeną światowych gigantów, których nazwy są powszechnie znane na świecie. Czytaj dalej Polski biznes na sztucznej inteligencji

Polacy w Londynie – szybki sukces

Polacy na emigracji rzadko kojarzą się z wielkim sukcesem. A jeśli już, to po wielu latach ciężkiej pracy. Podbijanie rynku w Londynie, Paryżu czy Oslo jest niewątpliwie trudnym zadaniem. A gdyby tak myśleć o całym świecie? Czy to jest w ogóle możliwe? Jaki musisz mieć zawód, żeby to było realne? No i jeszcze jedno pytanie: czy prawnik może coś opatentować? I na tym zarobić „prawdziwe” pieniądze?

Czytaj dalej Polacy w Londynie – szybki sukces

Czy z rodziną to tylko na zdjęciu?

KulczykKąśliwe powiedzenie mówi, że „z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu”. Z drugiej strony każdy z nas widzi wokół siebie świetnie funkcjonujące firmy rodzinne, zarówno te najmniejsze, 1-2 osobowe jak i większe kilkudziesięcio- czy kilkusetosobowe, a w mediach słyszy o korporacjach znajdujących się w ręku rodziny, jak np. koncern telekomunikacyjno-medialny Solorza czy też gigant finansowo-inwestycyjny zmarłego niedawno Jana Kulczyka. Ostatnio problematyka firm rodzinnych wraca coraz częściej w polskiej dyskusji publicznej m.in. dlatego, że po 26 latach od zmiany ustrojowej w Polsce wielu udanych biznesmenów rozważa albo już jest w trakcie przekazywania sterów w inne ręce, nierzadko rodzinne.

Czytaj dalej Czy z rodziną to tylko na zdjęciu?