Miesięczne archiwum: Luty 2016

Maszyna czasu – czyli gdybyś był stary…

Któż z nas nie marzył kiedyś o „maszynie czasu”, która w mgnieniu oka przenosiła by nas w przeszłość albo przyszłość? Czy gdybyś dziś mógł porozmawiać ze sobą „w wieku starym”, czyli po 50-tce (*), to ten ktoś powiedziałby ci coś, co zmieniłoby twoje podejście do życia dziś? A jeśli tak, to co by to było? I czy faktycznie wiedząc to, czego nie wiesz, wyciągnąłbyś z tego wnioski?

Czytaj dalej Maszyna czasu – czyli gdybyś był stary…

Solaris na Martynice

Na zwykłej drodze ciężko jest wyprzedzić TIR-a. Jedziesz wpatrzony w jego tył, czekając na okazję do wyprzedzenia. Czy kiedyś Maluchem, czy potem Dużym Fiatem, czy teraz jeszcze czymś innym, człowiek się napatrzył na te „tyły TIR-ów”. A na tym tyle – czy to w Polsce czy w innym miejscu Europy – do znudzenia powtarzało się logo FRUEHAUF. Ktoś zapyta w tym miejscu: A co to ma wspólnego z autobusami marki Solaris?

Czytaj dalej Solaris na Martynice

Capex i Opex – dwaj bracia bliźniacy, ale jakże różni!

CAPEX i OPEX to dwa pojęcia ze słownika wielkiego biznesu. Oznaczają dwie różne kategorie wydatków. Jednak zrozumienie ich natury bardzo pomogłoby tym, którzy uczą się obcego języka albo zdecydowali się poprawić sobie własną sylwetkę ćwiczeniami na siłowni. Także tym, którzy lubią pachnącą kawę z ekspresu albo… przymierzają się do zakupu do domu drukarki komputerowej. Albo rozważają zakup łódki na Mazurach albo używanego samochodu. Tak czy owak, kimkolwiek jesteś, ryzyko związane w życiu codziennym z nierozumieniem tych pojęć jest większe niż myślisz.

Czytaj dalej Capex i Opex – dwaj bracia bliźniacy, ale jakże różni!

Historia pewnego wdrożenia systemu informatycznego

Informatyka jest już z nami wszędzie. Nic dziwnego więc, że ma także mocną pozycję w administracji i działach finansowych firm i instytucji. Uczestniczyłem ostatnio w warsztatach nt. zarządzania projektem, podczas których jeden z uczestników podesłał mi opis wdrożenia systemu finansowo-płacowego w jego instytucji. Projekt miał dofinansowanie zewnętrzne, więc był zorganizowany i zarządzany formalnie. Podczas jego realizacji wykorzystywano profesjonalną metodykę zarządzania projektami PRINCE. Wydawało się więc, że nic już nie stoi na przeszkodzie do szybkiego i spektakularnego sukcesu. Rzeczywistość jednak płata figle…

Czytaj dalej Historia pewnego wdrożenia systemu informatycznego