Miesięczne archiwum: Styczeń 2016

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Napisałem kiedyś romantyczną historyjkę.
„Staś potrzebuje miesięcznie 1500 zł, aby się utrzymać. Otrzymuje w spadku dwa niewielkie mieszkania (kawalerki), które jest w stanie wynająć za kwotę 800 zł miesięcznie każdą. Czy dochód z wynajmu tych mieszkań wystarczy mu na pokrycie swoich comiesięcznych wydatków?”
Pytanie wygląda na banalne, ale przez chwilę zostawmy je bez odpowiedzi.

Niedawno w prasie zobaczyłem artykuł pt. „Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?”. Zainteresował mnie bo za nagminne uproszczenie przyjmuje się (wśród laików) mylenie przychodów z dochodami…

Czytaj dalej Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Dostałeś awans, zostałeś szefem – i co dalej?

Pracujesz w czyjejś firmie. Małej, średniej albo wielkiej korporacji. Zaczynałeś oczywiście od dołu, od bycia szeregowym pracownikiem. Może nawet tylko stażystą. Minęło kilka lat. I nagle BUM!!! Stało się!!! Awansowałeś. Zostałeś kierownikiem. Masz teraz pod sobą kilku ludzi – do niedawna jeszcze twoich kolegów. Jak zacząć? Co zrobić?

Albo inaczej. Podjąłeś męską decyzję. Albo podjęłaś męską decyzję (bo „męska decyzja” dotyczy tutaj odwagi i stanowczości, a nie płci osoby, która za tą decyzja stoi). Powstała firma, start-up. Masz pod sobą kilku ludzi. I ryzyko przed sobą. Jak stać się liderem? Jak zacząć?

Czytaj dalej Dostałeś awans, zostałeś szefem – i co dalej?

O noworocznych postanowieniach

W socjalizmie takie tematy określano mianem „nieśmiertelne jak problem makulatury”, co oznaczało, że był to temat powracający w prasie bezustannie bo w praktyce niemal nierozwiązywalny (wynika z tego, że usilne dążenie socjalistycznej władzy do skutecznego zbierania surowców wtórnych w praktyce przekraczało możliwości ówczesnej władzy i społeczeństwa). Socjalizm minął ale nieśmiertelne tematy w prasie pozostały. Takim tematem jest kwestia noworocznych postanowień, podejmowanych przez wielu z nas na początku stycznia, jako że początek roku wydaje się być do zmian szczególnie dogodnym, ale potem notorycznie jednak niedotrzymywanych. Świąteczny nastrój mija szybko, wola zmiany niby pozostaje ale… jakby już mniej intensywna. W zwyczajnej prozie życia jakoś te noworoczne postanowienia się rozmywają.

Czytaj dalej O noworocznych postanowieniach