Miesięczne archiwum: Październik 2015

Czy w Polsce łatwo się prowadzi biznes?

Nie od dziś wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeden widzi szklankę „do połowy pustą”, podczas gdy drugi w tej samej sytuacji widzi szklankę „do połowy pełną”. Dostałem niedawno komentarz od czytlenika zawierający bardzo krytyczną ocenę aktualnych warunków do tworzenia biznesu w Polsce. Czy w ogóle da się jakoś obiektywnie ocenić tę kwestię?

Czytaj dalej Czy w Polsce łatwo się prowadzi biznes?

Asertywność – niby wszystko jasne

Asertywność1Pojęcie asertywności zrobiło karierę w ostatnich latach. Jeszcze 10-15 lat temu należałoby bardziej do kategorii „nowomowy”, a dziś już nie wypada nie być asertywnym. Jednak gdyby zapytać kogoś, co to pojęcie faktycznie oznacza, to padałyby różne odpowiedzi, wśród nich i takie: „bądź szczery w rozmowach z innymi” albo „miej odwagę powiedzieć NIE”, „bądź sobą” itp. Wiele innych osób jednak zapytanych o znaczenie tego pojęcia, miałoby poważny problem z odpowiedzią.

Czytaj dalej Asertywność – niby wszystko jasne

Dobry fachowiec

Lubimy zatrudniać dobrych fachowców. Lubimy być nazywani „fachowcami od czegoś”. Krótkie sięgnięcie do leksykonu ujawnia znaczenie słowa „fachowiec” jako „specjalista w swoim zawodzie”. Pierwsze skojarzenie jest więc, im większy specjalista tym pewnie większy z niego (z niej?) fachowiec. Dalej kojarzy się anegdota, że jeśli chce się wiedzieć coraz więcej w ramach coraz węższej specjalności to dojdzie się do sytuacji gdy „wie się wszystko ale… o niczym”. Więc pewnie jednak nie może to być tylko ta droga – wąska specjalizacja.

Czytaj dalej Dobry fachowiec

Jakie pytania zadaje sobie rekruter, gdy rozmawia z tobą?

Rozmowa rekrutacyjnaPunkt widzenia zależy od punktu siedzenia – to stara prawda, która nic nie straciła ze swojej aktualności, także w procesie szukania pracy. W internecie i innych źródłach bez trudu można znaleźć wiele informacji pisanych z punktu widzenia kandydata do pracy. A gdyby tak postawić się na miejscu osoby reprezentującej pracodawcę? Czego on/ona szuka?

Czytaj dalej Jakie pytania zadaje sobie rekruter, gdy rozmawia z tobą?