Miesięczne archiwum: Wrzesień 2015

Urlop pod firmą, czyli życie małego przedsiębiorcy

RysunekRysunek satyryczny Jana Kozy: mężczyzna na plaży wpatrzony w ekran laptopa. Syn do niego: tato, nudzę się! Ojciec na to: synu, zazdroszczę ci! Dla większości z nas hasło dzisiejszych czasów brzmi: „Always on, always connected”. Dla właścicieli małych firm jest ono pewnie szczególnie aktualne, choć także i pracownicy korporacji znajdą w nim coś o sobie. Prawdopodobnie zdecydowana większość z nas, na co dzień pracujących na komputerze, nie jest wolna od tego problemu.

Czytaj dalej Urlop pod firmą, czyli życie małego przedsiębiorcy

Problemy podczas zarządzania projektem

ProjektProjekt to każde przedsięwzięcie jednorazowe, unikalne, w którym zaangażowany jest zespół ludzi. O zarządzaniu projektem napisano wiele. Niektóre przedsięwzięcia, początkowo będące projektami, są powtarzane cyklicznie, wtedy stają się procedurami. W istocie pojęcia „projekt” tkwi jednostkowość, jednorazowość, ich jakoś unikalny charakter działań, a co za tym idzie ryzyko oraz spora szansa, granicząca z pewnością, że w pewnej chwili pojawią się problemy i niespodzianki. Taki już jest „urok” wykonywania projektów.  Błędy i problemy bywają najróżniejsze. Czy istnieje jakiś ogólny sposób zapobiegania błędom? A gdy zaistnieją, to usuwania ich skutków?

Czytaj dalej Problemy podczas zarządzania projektem

Zarządzanie (małą) zmianą – czyli o powrocie z wakacji

Powró z urlopuO „zarządzaniu zmianą” pisze się całe książki. Kto do nich zajrzy zobaczy jednak, że dotyczą one wielkich firm i wielkich zmian, np.: dwa giganty się połączyły albo jeden połknął drugiego, trzeba zwolnić na całym świecie 40 tys. ludzi, albo obciąć koszty o 1,5 miliarda… My jednak, „małe żuczki” (jak to mawia moja koleżanka), mamy swoje małe codzienne zmiany, którymi tez musimy zarządzać. Wrzesień się zaczął, dzieci poszły do szkoły, wielu z nas wróciło lub wraca z urlopu – czy jakoś można sobie pomóc w adaptacji do „trybu pracy”?

Czytaj dalej Zarządzanie (małą) zmianą – czyli o powrocie z wakacji