Miesięczne archiwum: Czerwiec 2015

Żyd, pedał i kaleka – o poprawności politycznej

Poprawność politycznaIdę sobie ulicą. A naprzeciwko mnie idzie Murzyn. A może „idzie murzyn” (chyba raczej nie, skoro jest także: „Indianin” i „Eskimos”)? Albo może powinienem powiedzieć: „idzie facet ciemnoskóry”? Albo może „idzie Afroamerykanin”? Zmieniam temat. Czy wypada o kimś powiedzieć, że jest Żydem? Albo żydem? A gejem? No bo chyba nie „pedałem” przecież? Ale powiedzieć to „o nim”, czy nawet „do niego”? Albo, bardziej chyba poprawnie: homoseksualistą? Ale to przecież słowo formalne. Więc może homikiem? Krótsza wersja tego samego. Ale czy rozmówca zrozumie? Czy słowo „kaleka” jest obraźliwe? A jeśli tak, to niby dlaczego?

Czytaj dalej Żyd, pedał i kaleka – o poprawności politycznej

Jak zmieniają się polskie biura

KorporacjaDla jednych praca w korporacji jest marzeniem, dla innych budzi zgoła odmienne skojarzenia. Jednym kojarzy się z wysokimi zarobkami i bogatym pakietem świadczeń, innym raczej z wyścigiem szczurów i pracoholizmem. Korporacje i inne wielkie firmy bywają w żargonie określane jako „firmy połyskliwe”. To one wynajmują powierzchnię w lśniących wieżowcach, często w centrach miast albo w prestiżowych dzielnicach biurowych. Spojrzenie na wielkie, oszklone bryły biurowców budzi skojarzenia z przestronnymi salami wypełnionymi biurkami, potocznie zwanymi „open space’ami”. Czy w ich kształcie i funkcjonalności można jeszcze coś zmienić? Czy wygląd biur poddaje się jakiejś modzie? Ewoluuje?

Czytaj dalej Jak zmieniają się polskie biura

O, k…! – czy tak wypada powiedzieć?

PrzekleństwoOczywiście, że wypada. I w dodatku nie naruszy to zasad dobrego wychowania! A czy wiersz, którego początek brzmi: „Pewną starą kurwę nad Nysą // całą noc rżnęli w dupę łysą // …” może być elementem kultury narodowej? Przekleństwa stanowią część języka. Każdy język je ma. Ważne jednak, by wiedzieć: czy można? kiedy można? i jak można?

Czytaj dalej O, k…! – czy tak wypada powiedzieć?

Przedsiębiorczość w Polsce – spojrzenie z boku

Przedsiębiorczość2Wpadł mi w ręce ciekawy artykuł, oferujący spojrzenie z boku, z pewnego dystansu, na skalę i poziom przedsiębiorczości w Polsce. Czy jesteśmy liderami? Czy może wleczemy się w ogonie? Czy mamy w Polsce – statystycznie – do biznesu szczególny talent? Albo wręcz odwrotnie, czego nie tkniemy, to klapa? Artykuł jest o tyle ciekawy, że oparty na wynikach większego projektu wykonanego na Akademii Biznesu Leona Koźmińskiego, a opublikowanych w książce pt. „Ekonomiczna wyobraźnia Polaków 2012-14”. No więc jak to jest z tą przedsiębiorczością w Polsce?

Czytaj dalej Przedsiębiorczość w Polsce – spojrzenie z boku

Czy aktywny to proaktywny?

7 nawykówStephen Covey jest autorem klasycznej już książki „7 nawyków skutecznego działania”. Książka ta doczekała się dalszego ciągu (8-my nawyk), wielu wersji  (dla nastolatków, dla rodziców, dla…) i naśladowców (7 nawyków czego uczyć dziecko, 7 nawyków, które przeszkadzają ci w skutecznym odchudzaniu…). Jak to zwykle bywa, najwięcej treści mieści się w oryginalnym pierwowzorze. Książka sprzedała się na całym świecie w milionach egzemplarzy, pozwoliła autorowi osiągnąć sławę i znaczny majątek. Dziś należy do kanonu poradników psychologicznych. Pierwsze trzy spośród tytułowych siedmiu nawyków dotyczą działania pojedynczej osoby, a pierwszym nawykiem opisywanym przez Covey’a jest proaktywność. O co chodzi z tą proaktywnością? Czy osoba aktywna automatycznie jest proaktywna?

Czytaj dalej Czy aktywny to proaktywny?

Rozwiązywanie problemu czy mediacja?

Mediacja4Niedawno (31 maja) poruszałem na blogu kwestie dotyczące mediacji. Opisywałem przykład międzynarodowej mediacji w biznesie, której przyglądałem się z bliska. Mediacja to jednak formuła nie tak często występująca w praktyce. Większość z nas styka się z nią sporadycznie. Tylko mgliście wyobrażamy sobie jej szczegóły. Z drugiej strony, z sytuacjami problemowymi w ogóle, każdy z nas styka się dużo częściej. Tak w życiu zawodowym jak i prywatnym, konfliktów czy kontrowersji uniknąć się nie da. Czy istnieje jakaś uniwersalne podejście do ich rozwiązywania? I czy jakieś wnioski, wynikające ze znajomości technik mediacji, mogą się tu przydać?

Czytaj dalej Rozwiązywanie problemu czy mediacja?

W nowej pracy – co zabrać ze sobą koniecznie, kosztuje tylko 5 zł!

Nowa pracaPraca zawodowa zajmuje nam sporą część życia. Jest z nami nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w biurze czy służbowo w delegacji. Myślimy o niej często także wtedy, kiedy powinniśmy o niej zapomnieć. Jest źródłem emocji, zarówno tych pozytywnych, których szukamy, jak i tych innych, których chętnie chcielibyśmy uniknąć. Chcielibyśmy, aby praca zaspakajała szeroką gamę potrzeb, od przyziemnego dostarczania nam środków do życia po realizację naszych ambicji i oferowanie ścieżki życiowego rozwoju. Nic więc dziwnego, że kluczowe elementy związane z pracą zawodową mają dla nas znaczenie szczególne. Pierwsza praca, może najpierw staż. Ewentualnie, późniejsza zmiana pracy. Wszystkie te momenty wiążą się ze znacznym stresem, oczekiwaniami, wysiłkiem. Co więcej, te odczucia towarzyszą – o czym wielu z nas zapomina – w pewnym sensie obu stronom, nie tylko samemu pracownikowi, którego zmiana dotyczy. Czy jest coś, co może nam w tym momencie pomóc? Zwiększyć szansę na sukces? Sprawić, że integracja będzie udana? I w dodatku kosztować tylko 5 zł? Czy to może być takie proste?

Czytaj dalej W nowej pracy – co zabrać ze sobą koniecznie, kosztuje tylko 5 zł!

Triathlon a praca kobiet

TriathlonW czerwcu, tradycyjnie, zaczyna się sezon triathlonów. Co rusz w różnych pięknych miejscach nad jeziorami zbiera się tłum, setki i tysiące ludzi, całkiem młodych ale i w średnim wieku, którzy najpierw płyną (np. kilometr), potem jadą na rowerze (np. 45 km), w końcu biegną (np. 10,5 km), co daje razem kombinację: 1 km – 45 km – 10,5 km. To oczywiście wersja najlżejsza, dla początkujących. Typowi,  wytrenowani uczestnicy potrzebują na to 2-3 godziny. Niektórzy traktują taki zestaw tylko jako rozgrzewkę i celują w dystans  dwa razy większy (2 km – 90 km – 21 km), a prawdziwi twardziele nie spoczną, dopóki w 10 czy 11 godzin nie pokonają pełnej kombinacji zwanej Ironman czyli 4 km – 180 km – 42 km. Ale to już oczywiście jest zdecydowanie hardcore. Niedawno otrzymałem list od młodej kobiety, planującej swoją karierę zawodową. I jakoś mi się obie te kwestie skojarzyły ze sobą…

Czytaj dalej Triathlon a praca kobiet

Czy da się „mądrze posiadać laptop”?

LaptopWpadł mi w ręce artykuł dotyczący „życia codziennego z laptopem”. Wprawdzie tytuł artykułu brzmiał nieco inaczej, artykuł umieszczony był w dziale „Podróże” i w intencji autorki dotyczył dobrych rad związanych z dbaniem o laptop w podróży, ale w moim odczuciu to jest w ogóle „6 przykazań dbania o laptop”, bo przecież laptop ze swej natury stworzono do tego, abyś go zabierał ze sobą: do domu, do biura, w delegację, a także – powiedzmy sobie szczerze – na urlop.

Czytaj dalej Czy da się „mądrze posiadać laptop”?