Miesięczne archiwum: Grudzień 2014

Żyłka do biznesu – czyli kto może przebiec 10 km?

RhinoNa jednym z forów dyskusyjnych zauważyłem taką wymianę postów: jeden z uczestników opisał przykład dziewczyny, która dorabiała sobie podczas studiów sprzątaniem biur. Ale tylko na początku, bo po kilku miesiącach założyła już firmę zajmującą się sprzątaniem i zatrudniła kilku pracowników. Inny uczestnik dyskusji skomentował tę sytuację krótko: „to znaczy, że miała żyłkę do biznesu”. Wiecie, jak mi to zabrzmiało? Bardzo uspakajająco! Bo to brzmiało tak, jakby powiedział „bo to tego trzeba mieć róg na czole”, a w domyśle było „a skoro ja takiego nie mam, to dla mnie to wykluczone. Mam spokój!”. Czy słusznie?  (uwaga: osoby, które ten spokój chcą mieć nadal – niech dalej nie czytają!)

Czytaj dalej Żyłka do biznesu – czyli kto może przebiec 10 km?

Ograniczona odpowiedzialność – kto i przed czym jest zabezpie- czony w spółce z o.o. ?

Spółka zooDla jednych spółka z o.o. wydaje się świetnym rozwiązaniem, bo umożliwia przedsiębiorcy przeniesienie ryzyka działalności gospodarczej na „anonimową spółkę”. Dla innych, którzy są klientami spółek z o.o., taka forma prawna kojarzy się z groźbą straty finansowej, gdyby spółka nie wywiązała się z umowy. Jeszcze inni widzą przede wszystkim wyższe koszty prowadzenia spółki z o.o. w porównaniu z działalnością gospodarczą. A jak to wygląda w praktyce?

Czytaj dalej Ograniczona odpowiedzialność – kto i przed czym jest zabezpie- czony w spółce z o.o. ?

Język internetu – czyli jak dobrze pisać?

InternetŻyjemy na co dzień z internetem od lat pewnie kilkunastu. Piszemy maile, a nie listy – no właśnie: piszemy mejle? maile? e-maile? a może emaile? Używamy Internetu czy może internetu? Zaczynamy od „Szanownego Pana?” czy może od „Witam” albo „Dzień dobry”? Z tymi kwestiami stykamy się wszyscy na co dzień. Więc jak?

Czytaj dalej Język internetu – czyli jak dobrze pisać?

Rozmowa kwalifikacyjna – czy można się do niej przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna1Rozmowa kwalifikacyjna to stresująca sytuacja. A gdyby tak jeszcze była to Twoja pierwsza taka rozmowa…? Gdy się wklepie stosowne hasło do wyszukiwarki, Internet odpowie tysiącami linków. A przecież Ty nie chcesz ich czytać!!! Pytanie, które Ty sobie zadajesz jest często takie: „Czy jest jakiś konkretny sposób aby się do takiej rozmowy przygotować?” I czy to będzie skuteczne? Jaki będzie skutek tych przygotowań? Przybędzie mi tylko wiedzy? Czy może jeszcze (gdyby się dało???) pozbędę się tremy? Czy to w ogóle jest możliwe???

Czytaj dalej Rozmowa kwalifikacyjna – czy można się do niej przygotować?

Polskie start-up’y – kilka inspirujących polskich przykładów, tym razem w wykonaniu kobiet

Napisali w prasie

NewspaperW świątecznym numerze tygodnika „Polityka” interesujący artykuł Adama Grzeszaka pt. „Szycie jest piękne” nt. polskich start-up’ów. W środku kilka inspirujących przykładów udanych przedsięwzięć, tym razem w większości prowadzonych przez kobiety, co dodaje atrakcyjności opisom. Większość polskich przedsiębiorców stanowią mężczyźni, a w dziedzinie start-up’ów, tradycyjnie (choć niesłusznie) kojarzonych z zaawansowanymi technologiami, udział płci pięknej jest równie mniejszościowy jak procent studentek na politechnikach. Jednak nie tym razem. W artykule pokazano firmy, wymyślone i stworzone rękoma kobiet.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1602825,1,firmy-typu-start-up-robia-furore.read

Artykuł z dopiskami
DopisekLink do artykułu w wersji oryginalnej podałem wyżej, ale tym razem zdecydowałem się w blogu przytoczyć tekst artykułu w całości, a moje komentarze dopisywać w jego środku – mając nadzieję, że będzie to bardziej wygodne dla Czytelnika. Moje dopiski mówią w większości same za siebie. Dodam więc tylko krótkie podsumowanie.

Czytaj dalej Polskie start-up’y – kilka inspirujących polskich przykładów, tym razem w wykonaniu kobiet

Biznes a etyka – czy biznes jest „brudny”? Czy w Polsce jest korupcja?

Przeczytałem w prasie :
NewspaperNotatkę nt. korupcji w Polsce. Wprawdzie był to tekst z kontekstem politycznym – a w tym blogu „omijamy politykę szerokim łukiem” – ale moją uwagę zwróciły twarde dane cytowane przez autorkę. Dane te, z pewnością są łatwe do sprawdzenia.

http://wyborcza.pl/1,75968,17073235,Korupcja___niezmienne_paliwo_PiS.html

Czytaj dalej Biznes a etyka – czy biznes jest „brudny”? Czy w Polsce jest korupcja?

Trema przy prezentacji publicznej – czy jest na to sposób?

You wrote to me

NAPISALIŚCIE DO MNIE:
Jak zredukować tremę podczas prezentacji publicznej?

Każde wystąpienie przed publiką wiąże się dla osób mało doświadczonych z ogromną tremą. Pomimo iż sam radzę już sobie nie najgorzej z wystąpieniem przed większą ilością osób, chciałbym się Pana zapytać, czy jest jakiś skuteczny sposób, jak można by się uspokoić przed oraz podczas wystąpienia?

Czytaj dalej Trema przy prezentacji publicznej – czy jest na to sposób?

Savoir-vivre w biurze – kilka sytuacji z życia wziętych

Article

Wpadł mi w oko ostatnio ciekawy artykuł nt. savoir-vivre’u w biurze. Autora, Adama Jarczyńskiego, czytam zawsze z przyjemnością na łamach różnych czasopism i portali.

http://www.logo24.pl/Logo24/56,125389,17085967,Savoir_vivre__10_zasad__jak_przezyc_w_korporacji.html

Mimo, że tytuł sugeruje, że kwestie dotyczą „korporacji”, a więc wielkiej firmy, to jednak są to po prostu dorady dotyczące ogólnych sytuacji biurowych, często w obecności szefa lub kolegów. Nie będę Czytelnikom zabierał przyjemności poczytania tekstu, dodam jednak do opisanych sytuacji kilka własnych komentarzy.

Czytaj dalej Savoir-vivre w biurze – kilka sytuacji z życia wziętych

Amortyzacja – czyli o czym musi pamiętać taksówkarz?

Napisaliście do mnie :

Obrazek1Przy omawianiu kosztów wynajęcia mieszkania pojawiło się zagadnienie amortyzacji kosztów. Magiczne stwierdzenie, które wielokrotnie używane jest… właściwie wszędzie. Uważam, że warto byłoby wejść dokładniej w tę tematykę i przybliżyć nieco zagadnienie, ponieważ często wykorzystuje się naszą niewiedzę w tym zakresie.

Czytaj dalej Amortyzacja – czyli o czym musi pamiętać taksówkarz?