Archiwa kategorii: Zarządzanie projektem

Zarządzanie zespołem – co wynika z podpatrywania czołowych dyrygentów? (ted#3)

Dziś kolejna ciekawa prezentacja zaczerpnięta z konferencji TED-a. Itay Talgam, izraelski doświadczony dyrygent, w interesujący sposób pokazuje kluczowe elementy skutecznego zarządzania zespołem. A robi to biorąc za przykład sposób, w jaki dyrygenci kierują zespołem muzyków podczas koncerty symfonicznego. Jego obserwacje są niebanalne, inspirujące, prowokujące do przemyśleń.

Czytaj dalej Zarządzanie zespołem – co wynika z podpatrywania czołowych dyrygentów? (ted#3)

Być liderem – czyli kim?

Liderem nie można kogoś mianować. Lider to ktoś, kto potrafi sprawić, że inni zrobią tak, jak lider by chciał. Mianować można kierownika, liderem albo faktycznie jesteś albo nie. Są liderzy przez nikogo niemianowani, zarówno w grupach nieformalnych jak i w tych, gdzie ktoś niby jest „szefem”. I są tacy kierownicy, którzy dla nikogo liderami nie są. Bywa więc rozmaicie. Spójrzmy więc w bardzo trafny opis lidera w sytuacji wojskowej, ściśle hierarchicznej.

Czytaj dalej Być liderem – czyli kim?

Historia pewnego wdrożenia systemu informatycznego

Informatyka jest już z nami wszędzie. Nic dziwnego więc, że ma także mocną pozycję w administracji i działach finansowych firm i instytucji. Uczestniczyłem ostatnio w warsztatach nt. zarządzania projektem, podczas których jeden z uczestników podesłał mi opis wdrożenia systemu finansowo-płacowego w jego instytucji. Projekt miał dofinansowanie zewnętrzne, więc był zorganizowany i zarządzany formalnie. Podczas jego realizacji wykorzystywano profesjonalną metodykę zarządzania projektami PRINCE. Wydawało się więc, że nic już nie stoi na przeszkodzie do szybkiego i spektakularnego sukcesu. Rzeczywistość jednak płata figle…

Czytaj dalej Historia pewnego wdrożenia systemu informatycznego

Problemy podczas zarządzania projektem

ProjektProjekt to każde przedsięwzięcie jednorazowe, unikalne, w którym zaangażowany jest zespół ludzi. O zarządzaniu projektem napisano wiele. Niektóre przedsięwzięcia, początkowo będące projektami, są powtarzane cyklicznie, wtedy stają się procedurami. W istocie pojęcia „projekt” tkwi jednostkowość, jednorazowość, ich jakoś unikalny charakter działań, a co za tym idzie ryzyko oraz spora szansa, granicząca z pewnością, że w pewnej chwili pojawią się problemy i niespodzianki. Taki już jest „urok” wykonywania projektów.  Błędy i problemy bywają najróżniejsze. Czy istnieje jakiś ogólny sposób zapobiegania błędom? A gdy zaistnieją, to usuwania ich skutków?

Czytaj dalej Problemy podczas zarządzania projektem

Jakie ryzyka wiążą się z procesem zarządzania ryzykiem?

Szef ryzykoKażdy szef robi wiele różnych rzeczy. I to obojętnie, czy jest szefem firmy, instytucji, czy może jest szefem projektu albo „szefuje własnemu życiu” – czyli jest szefem 1-osobowego przedsięwzięcia jakim jesteś TY SAM. Wyobraźmy sobie, że obecnie „sprawy idą dobrze”. Wówczas można powiedzieć, w jakimś sensie, że głównym zadaniem szefa jest zarządzanie ryzykiem. A konkretnie, ryzykiem tego,  że pójdzie gorzej. Bo… wynik finansowy będzie gorszy albo klient będzie niezadowolony albo produkty stracą atrakcyjność albo pracownik się zwolni albo…  Ale – choć każdy szef to robi na co dzień – jest pewna sfera ryzyka związana typowo z tym procesem.

Czytaj dalej Jakie ryzyka wiążą się z procesem zarządzania ryzykiem?

Jubileuszowy tom – co poszło nie tak?

40 lecieW zaprzyjaźnionej instytucji kilka lat temu we wrześniu  obchodzono jubileusz 40-lecia. Jesienią poprzedniego roku podjęto decyzję, aby na tę okoliczność wydać jubileuszowy tom z pracami czołowych osób z tej instytucji. Był prawie rok na wydanie tomu, a mimo tego ostatnie dni przed uroczystością były dla organizatorów bardzo nerwowe, a wydrukowane tomy odebrano z wydawnictwa na ostatnią chwilę, prawie w przeddzień uroczystości. Co poszło nie tak? Czy na bazie tego przykładu jakieś wnioski możemy wyciągnąć my? Którzy nie wydajemy okolicznościowych tomów?

Czytaj dalej Jubileuszowy tom – co poszło nie tak?