Archiwa kategorii: Szukanie pracy

Przygotować się na niewiadome

Świat zmienia się szybko. Rynek pracy także. Osoby wchodzące na rynek pracy, i nie tylko one, widzą nad sobą widmo zanikających zawodów, dominacji informatyki oraz wiszącej niepewności co do przyszłości. Eksperci mówią, że kiedyś wyzwań było równie dużo, jeśli nie więcej, choć były one inne. Ale czy to ma być pociecha? Czy człowiek jest w stanie przygotować się do tak zmiennej rzeczywistości?

Czytaj dalej Przygotować się na niewiadome

Międzykultura – krok na zawsze

Emigracja jest stara jak świat. Była, jest i będzie. Kto nie wierzy, ten niech przy okazji wizyty w Gdyni zajrzy do Muzeum Emigracji, zbudowanego na nabrzeżu skąd kiedyś w świat odpływali emigranci, w poszukiwaniu lepszego życia. Muzeum świetnie zaprojektowane, wizyta w nim – bezcenna. Ale co ciekawego można tkwić w powrotach z emigracji?

Czytaj dalej Międzykultura – krok na zawsze

Ozdoba czy kłopot?

Jedną z Polek, które w międzynarodowej karierze administracyjnej zaszły bardzo wysoko jest niewątpliwie Elżbieta Bieńkowska – Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Czy spodziewałbyś się, że ma ona na swoim ciele tatuaż i to w widocznym miejscu? Kiedyś tatuaże kojarzyły się z półświatkiem i jednoznacznie dyskwalifikowały jego posiadacza w innych kręgach. Ale dziś sytuacja jest już jednak inna…

Czytaj dalej Ozdoba czy kłopot?

Szukanie pracy – widzenie zależy od siedzenia

Dziennikarka zapytała pracowniczkę z działu kadr w pewnej korporacji, na co dzień zajmującą się rekrutacją pracowników, o to jakie błędy popełniają osoby starające się o pracę. Jej odpowiedź zaciekawiła mnie i jeszcze raz potwierdziła stare porzekadło, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”

Czytaj dalej Szukanie pracy – widzenie zależy od siedzenia

Nie jesteś zadowolony z wykształcenia? A jesteś otwarty na zmiany? I pracowity?

Któż z nas nie marzyłby o dobrze płatnej pracy, w Polsce, ze świetnymi perspektywami, którą w dodatku można by wykonywać z domu? Szczególnie jeśli jesteś rozczarowany perspektywami zawodowymi w swojej branży… Zaraz, zaraz, ale czy to jest w ogóle możliwe? Realne? Ile ewentualnie by to trwało? Kosztowało? A poza tym, czy to nie jest aby znowu jakaś piramida finansowa?

Czytaj dalej Nie jesteś zadowolony z wykształcenia? A jesteś otwarty na zmiany? I pracowity?

Samozatrudnieni na wolnym rynku

W Polsce jest około 3 milionów zarejestrowanych firm. Wśród nich zdecydowana większość (około 2 milionów) to firmy jednoosobowe. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji zawodowej określa się często mianem „samozatrudnionych”. Jednym kojarzy się to z „byciem szefem samemu sobie”. Przed oczyma nasuwają się wtedy obrazy sytuacji, gdy ktoś samodzielnie wybiera pracodawcę, miejsce i czas pracy. Dla innych to tylko specyficzna konstrukcja prawna umożliwiająca zatrudnionemu redukcję podatków, a pracodawcy obniżenie kosztów pracy. Są też i tacy, dla których samozatrudnienie to smutna konieczność i niekończący się koszmar i niepewność…

Czytaj dalej Samozatrudnieni na wolnym rynku

W globalnej wiosce – czy warto jechać do pracy zagranicę?

Polacy emigrowali od zawsze. Gdziekolwiek ruszysz się w świat, do wielkiego miasta czy zapomnianej małej wioski, masz spore szanse natknąć się na kogoś, dla którego Polska nie jest obojętnym słowem. Może ten ktoś wyjechał z Polski 3 lub 30 lat temu, a może to byli jego rodzice czy dziadkowie, którzy w jego imieniu podjęli tę decyzję. Na dobre i na złe. Wyjechać. Polacy nie są w tej kwestii jedyni. Wiele krajów cierpiało kiedyś biedę, a ich mieszkańcy szukali nowych szans gdzieś dalej: Włosi, Grecy, Jugosłowianie, także Irlandczycy czy Skandynawowie. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej, ale także Chińczycy czy Japończycy (w Brazylii jest ich wiele milionów!). Dziś globalizacja sprawiła, że wszystko stało się łatwiejsze, a dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej wiele barier formalnych zniknęło. Czy warto rozważać szukanie pracy w innych krajach?

Czytaj dalej W globalnej wiosce – czy warto jechać do pracy zagranicę?