Archiwa kategorii: Szukanie pracy

Chybiony zawód – o trudnych wyborach [TED#11]

Wyobrażacie sobie skończyć nieodpowiednie studia? I mieć wykształcenie, w którym nie chcesz pracować? Przykra sprawa, prawda? Autorka tej prezentacji TED’a, Ruth Chang, skończyła prawo, ale zamiast świetlanej karery prawniczki wybrała… filozofię. A w przytoczonej poniżej prezentacji TED’a zajmuje się wyjaśnieniem na czym polegają trudne życiowe decyzje, jak je traktować i jak sobie z nimi radzić. I tłumaczy to świetnie!

Czytaj dalej Chybiony zawód – o trudnych wyborach [TED#11]

Głowo-łamacz

Któż z tych, co się interesują przebiegiem rozmów kwalifikacyjnych i/lub próbują się do nich przygotować nie słyszał o podchwytliwych albo po prostu absurdalnych pytaniach zadawanych przez rekruterów? Najczęstszy powód do skarg z tym związanych to ten, że mnie…. nikt takich pytań nie zadawał! Więc jak to z nimi jest? I czy można się przygotować do niespodziewanych pytań?

Czytaj dalej Głowo-łamacz

W pogoni za marzeniami

Niejednemu z nas zdarzyło się, że przez głowę przemknęła mu myśl: „a może by rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?”. Tam gdzie wszystko jest proste, gdzie wokół ciebie tylko natura i podobni do ciebie ludzie? Z drugiej strony, niejednej kobiecie przychodził może do głowy czasem pomysł, aby spróbować sił w tradycyjnie męskim zawodzie. Dlaczego w końcu nie miałoby nas (kobiet) tam być? – pytają. A gdyby obie te tęsknoty połączyć? Dwa w jednym? Jak „wash & go” w telewizyjnej reklamie szamponu?

Czytaj dalej W pogoni za marzeniami

Przygotować się na niewiadome

Świat zmienia się szybko. Rynek pracy także. Osoby wchodzące na rynek pracy, i nie tylko one, widzą nad sobą widmo zanikających zawodów, dominacji informatyki oraz wiszącej niepewności co do przyszłości. Eksperci mówią, że kiedyś wyzwań było równie dużo, jeśli nie więcej, choć były one inne. Ale czy to ma być pociecha? Czy człowiek jest w stanie przygotować się do tak zmiennej rzeczywistości?

Czytaj dalej Przygotować się na niewiadome

Międzykultura – krok na zawsze

Emigracja jest stara jak świat. Była, jest i będzie. Kto nie wierzy, ten niech przy okazji wizyty w Gdyni zajrzy do Muzeum Emigracji, zbudowanego na nabrzeżu skąd kiedyś w świat odpływali emigranci, w poszukiwaniu lepszego życia. Muzeum świetnie zaprojektowane, wizyta w nim – bezcenna. Ale co ciekawego można tkwić w powrotach z emigracji?

Czytaj dalej Międzykultura – krok na zawsze

Ozdoba czy kłopot?

Jedną z Polek, które w międzynarodowej karierze administracyjnej zaszły bardzo wysoko jest niewątpliwie Elżbieta Bieńkowska – Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Czy spodziewałbyś się, że ma ona na swoim ciele tatuaż i to w widocznym miejscu? Kiedyś tatuaże kojarzyły się z półświatkiem i jednoznacznie dyskwalifikowały jego posiadacza w innych kręgach. Ale dziś sytuacja jest już jednak inna…

Czytaj dalej Ozdoba czy kłopot?

Szukanie pracy – widzenie zależy od siedzenia

Dziennikarka zapytała pracowniczkę z działu kadr w pewnej korporacji, na co dzień zajmującą się rekrutacją pracowników, o to jakie błędy popełniają osoby starające się o pracę. Jej odpowiedź zaciekawiła mnie i jeszcze raz potwierdziła stare porzekadło, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”

Czytaj dalej Szukanie pracy – widzenie zależy od siedzenia

Nie jesteś zadowolony z wykształcenia? A jesteś otwarty na zmiany? I pracowity?

Któż z nas nie marzyłby o dobrze płatnej pracy, w Polsce, ze świetnymi perspektywami, którą w dodatku można by wykonywać z domu? Szczególnie jeśli jesteś rozczarowany perspektywami zawodowymi w swojej branży… Zaraz, zaraz, ale czy to jest w ogóle możliwe? Realne? Ile ewentualnie by to trwało? Kosztowało? A poza tym, czy to nie jest aby znowu jakaś piramida finansowa?

Czytaj dalej Nie jesteś zadowolony z wykształcenia? A jesteś otwarty na zmiany? I pracowity?