Archiwa kategorii: psychologia

Inny, inność – w cyfrowych czasach (TED#17)

Ciekawa prezentacja wygłoszona w 2013 roku przez doświadczonego pracownika firmy INTEL. Z jednej strony, autorka prezentacji obraca się wokół tematyki „zróżnicowania pomiędzy ludźmi”, pojęcia „inności”, zalet i wad „spotkania z Innym”.  Z drugiej strony podejmuje temat jak powszechna cyfryzacja naszego świata wpływa na nasze relacje z innymi.

Czytaj dalej Inny, inność – w cyfrowych czasach (TED#17)

Miłość w czasach internetu [ted#9]

Internet i inne technologie informatyczne zmieniają nasz świat i wpływają na prawie każdy aspekt naszego życia. Wydaje się, że ludzie pobierają się coraz rzadziej, coraz później, a liczba rozwodów rośnie. Poniżej przytaczamy interesujący komentarz dwojga naukowców-antropologów nt. współczesnej kondycji tak starodawnego pojęcia jak miłość.

Czytaj dalej Miłość w czasach internetu [ted#9]

On i ona w nowych rolach

O tym, że wokół nas jest inaczej niż kiedyś, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wiek XXI nie będzie pod żadnym względem taki jak wiek XX, więc jest to słuszne także w kwestii relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną. Czy zmiana jest na dobre, czy może na gorsze, co do tego zapewne zdania są tak różne jak różni są ich autorzy. Jedno jest pewne: jest inaczej! Emancypacja kobiet sprawiła, że – generalnie – wymagania stawiano mężczyznom są większe, dotyczące bardziej zróżnicowanych elementów niż to było kiedyś, w tradycyjnym układzie rodzinnym, w którym on zarabiał i chodził na piwo z kolegami, a ona prowadziła dom i wychowywała dzieci.

Czytaj dalej On i ona w nowych rolach