Archiwa kategorii: Różne

On i ona w nowych rolach

O tym, że wokół nas jest inaczej niż kiedyś, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wiek XXI nie będzie pod żadnym względem taki jak wiek XX, więc jest to słuszne także w kwestii relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną. Czy zmiana jest na dobre, czy może na gorsze, co do tego zapewne zdania są tak różne jak różni są ich autorzy. Jedno jest pewne: jest inaczej! Emancypacja kobiet sprawiła, że – generalnie – wymagania stawiano mężczyznom są większe, dotyczące bardziej zróżnicowanych elementów niż to było kiedyś, w tradycyjnym układzie rodzinnym, w którym on zarabiał i chodził na piwo z kolegami, a ona prowadziła dom i wychowywała dzieci.

Czytaj dalej On i ona w nowych rolach

Ostatnie 300 lat a wynalazek Internetu

Czy ktokolwiek, kto ma olej w głowie, byłby w stanie podpisać się pod opinią „w ostatnich 300 latach nie wymyślono nic, co zmieniłoby podstawowe składniki ludzkiego życia”? Przyznacie, brzmi to absurdalnie! Bo przecież samolot, komputer, samochód, smartfon, bomba atomowa, internet… ??? A jak to się ma do ciekawego artykułu z prasy pt. „8 czynności, które porzuciliśmy, bo wolimy Internet”?
Czytaj dalej Ostatnie 300 lat a wynalazek Internetu

W słusznej sprawie

Wyobraź sobie, że na scenie stoi lider i cos opowiada zgromadzonym. Dzieje się to w jakimś odległym kraju, w Ameryce albo innym królestwie Uru Buru. Ty tego słuchasz i przecierasz oczy ze zdumienia. Przecież stwierdzenia, jakie padają ze sceny są zdecydowanie nieprawdziwe! To po prostu są kłamstwa! Tymczasem ku twojemu zdziwieniu, słuchaczom wydaje się to w ogóle nie przeszkadzać. A przecież oni muszą widzieć, że stwierdzenia padające ze sceny nijak się mają do faktów. Przecież na widowni jest mnóstwo bystrych ludzi! Jak to w ogóle jest możliwe?

Czytaj dalej W słusznej sprawie

Finansowe jajko na miękko

Książka kucharska to – wyjątkowo – książka nie do czytania. Zaglądasz do niej gdy potrzebujesz czegoś konkretnego. I czytasz tylko to. A gdyby tak skrzyżowanie książki kucharskiej i podręcznika podwyższającego umiejętności kucharza? I to niezależnie od jego poziomu? A gdyby tak to wszystko dotyczyło pieniędzy, czyli czegoś co każdy chce mieć (choć ma zwykle za mało), ale większość nie chce studiować? A napisane było „pożywnie i lekkostrawnie” (słowem podobnie jak „jajko na miękko”)?

Czytaj dalej Finansowe jajko na miękko

„Two years after” – propozycja

Dwa lata temu, na początku grudnia 2014, w dyskusji ze studentami Wydziału Biologii UAM padł pomysł utworzenia blogu nt. umiejętności miękkich i przedsiębiorczości. Pomysł podjąłem z zainteresowaniem, choć i z duszą na ramieniu, trochę na próbę. Liczyłem (i liczę nadal), że może na bazie bloga powstanie kiedyś podręcznik trafiający w potrzeby studentów. W międzyczasie wpisy z bloga, o których mówię „podręcznik w odcinkach”, ułatwiają mi prowadzenie zajęć i przyciągają uwagę innych czytelników. Na blog trafiło dotąd łącznie 140 wpisów (odcinków?). Obecnie jest ok. 40 tys. miesięcznie wejść na blog.

Mam propozycję do blogowiczów. Jeśli lubisz zaglądać na ten blog, to napisz dowolny komentarz, choćby króciutki, do dowolnego wpisu na blogu. Zrób to zaraz! Będę je moderował codziennie. Dyskusja między blogowiczami to coś, czego nigdy na tym blogu nie było.

A ja tymczasem zajmę się kolejnym wpisem  😉

Mały żuczek przed wielkim murem

Gniew a pogarda to dwie różne rzeczy. Gniewać się i kłócić można codziennie i nie przeszkadza to wcale temu, aby chwilę później rozmawiać ze sobą, współpracować, ba, nawet kochać się. Pogarda to coś poważniejszego. To jak definitywne podzielenie ludzi na dobrych i złych. Tych, z którymi warto się zadawać i tych, którzy są takimi idiotami, że nie warto mieć zupełnie z nimi nic do czynienia. Bo przecież oni zupełnie nic nie rozumieją. Czy pojedyncza osoba, mały żuczek, może coś indywidualnie zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj dalej Mały żuczek przed wielkim murem

Zarządzanie pieniędzmi – elementarz

Pieniądze to delikatna kwestia. Ze świecą szukać osoby, która by ich nie chciała. Magiczny zasób, niech kamieniem rzuci ten z nas, kto nie wzdycha za tym, aby ich mieć więcej. Zarządzanie własnymi pieniędzmi opiera się na kilku prostych zasadach, których przestrzeganie ułatwi ci ominięcie typowych pułapek, z których późniejsze wyplątanie się jest bolesne i długie.

Czytaj dalej Zarządzanie pieniędzmi – elementarz

Nudzę się… Nic się nie dzieje. Ciągle to samo!

Przyszło lato. Dla jednych kilka miesięcy, żeby dorobić. Dla innych praca jak co dzień, może tylko przerywana urlopowymi zastępstwami za sąsiada. Jeszcze dla innych powracający kłopot co zrobić z dziećmi. Dla jednych wiza – zawsze zbyt krótkiego – wyczekiwanego od dawna urlopu. Dla innych obawa, jak to będzie na tym wyjeździe…. Fajnie, ciekawie, czy może całkiem inaczej? Tak czy owak, temat ewentualnej nudy pasuje szczególnie do okresu letniego. Tym razem o nudzie mówi pani psycholog, doświadczona terapeutka. A mówi sporo rzeczy bynajmniej nieoczywistych.

Czytaj dalej Nudzę się… Nic się nie dzieje. Ciągle to samo!